З 1 липня в Україні змінилися умови призначення виплат на дітей одиноким матерям, що викликало хвилю обурень. На сайті президента навіть зареєстрували петицію про скасування цих нових умов.

На сайті Міністерства соціальної політики повідомляється, що жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, не має права на отримання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям.

Виплати також не призначаються і безробітним працездатним матерям, і тим, у власності родини яких є понад дві квартири, машини та інші.

Повний перелік категорій одиноких матерів, які від 1 липня залишилися без соціальних виплат. Отже, допомога на дітей не призначається, якщо:

 • у складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи
 • особи, які входять до складу сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;
 • у власності сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири);
 • у власності сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Отже, від липня 2020 року прожитковий мінімум на дитину в Україні зріс і складає:

 • на дитину віком дo 6 років: 1859 грн, від грудня буде – 1921 грн;
 • на дитину вікoм від 6 дo 18 рокiв: 2318 грн, від грудня – 2395 грн;
 • від 18 до 23 років (якщо навчаються на стаціонарі) – 2197 грн.

Це означає, що наприклад родина, яка складається з матері-одиначки та семирічої дитини, місячний дохід якої становить 4000 грн, отримуватиме на дитину не 2318 грн., а усього 318 грн, оскільки середньомісячний дохід на одного члена сім’ї становить 2000 грн. (2318 грн – 2000 грн = 318 грн). Або є родина з 3 осіб, де двоє дітей – 13 та 5 років та мати, середньомісячний дохід сім’ї – 2500 грн на всю родину. На 1 члена родини середньомісячний дохід складатиме: 2500 грн/3 = 833,33 грн. На дитину 5 років визначаємо розмір допомоги одинокій матері: 1859 грн – 833,33 грн – 1025,67 грн. На дитину 13 років визначаємо розмір допомоги одинокій матері: 2318 грн – 833,33 грн – 1484,67 грн.

Які документи необхідні для оформлення грошової допомоги матерям одиначкам у 2020 році

Для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи:

 • заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
 • декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги;
 • довідка про доходи;
 • витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини;
 • копія свідоцтва про народження дитини.