Скільки часу потрібно для повного відновлення після хвороби на COVID-19? Для всіх відповідь буде різною. Хтось за декілька тижнів не відчуває ускладнень. Але у деяких людей виявляють пост симптоми, які можуть тривати декілька тижнів, хоча гостра інфекція вже минула. Таке явище має назву “long COVID”.

НСЗУ надав дані та факти щодо “післягострого “COVID-19”. 

В Україні статистика щодо симптомів тривалого COVID не ведеться. У Великобританії приблизно у кожної п’ятої людини, яка мала позитивний результат на COVID-19, були симптоми, що тривали 5 тижнів і довше, а у кожної десятої – симптоми тривали 12 тижнів або довше.

До найпоширеніших довготривалих симптомів “післягострого COVID-19” належать:

  • сильна втома;
  • задишка, біль у грудях, болі в суглобах;
  • кашель, головний біль, біль у горлі, зміни у відчуттях смаку та запаху;
  • проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги;
  • депресія та тривога, порушення сну;
  • посилене серцебиття;
  • запаморочення;
  • синдром сухого ока або почервоніння очей.

Це дані Національної служби здоров’я Великобританії.

На сьогодні явище довготривалого COVID ще досліджується. Немає також підтвердженого зв’язку між виникненням симптомів long COVID та ступенем тяжкості перенесеної інфекції. Тобто тривалий ковід може виникнути як у тих, хто перебував на лікарняному ліжку, так і тих, хто перехворів у легкій формі. 

А от за даними Королівського коледжу Лондона, ризик отримати довготривалий COVID зростає з віком, а також у жінок. На думку лікарки Клер Стівс,  чоловіки мають набагато більший ризик дуже важкого перебігу хвороби і смерті від ковіда, а жінки більше схильні до тривалого захворювання.

Хоча COVID-19 розглядається як хвороба, яка в першу чергу вражає легені, вірус здатен пошкодити багато інших органів. Зокрема, COVID-19 впливає на серце, мозок, кровоносні судини. І через це збільшується ризик появи довгострокових проблем зі здоров’ям.

Тож якщо вас турбують вищенаведені симптоми протягом кількох тижнів навіть після негативного тесту на COVID, потрібно звернутись за медичною допомогою до свого сімейного лікаря.