25 листопада на засіданні Ради національної безпеки та оборони України, було прийняте рішення рекомендувати Президенту України ввести військовий стан в Україні на 60 діб.

Воєнний стан в Україні зараз реальний як ніколи раніше за 4,5 роки війни на Донбасі. У відповідь на агресію РФ в Азовському морі РНБО рекомендувало президенту Петру Порошенко ввести режим воєнного стану в країні. Раніше від глави держави не раз вимагали його введення, але він був проти. Зараз, схоже, ситуація інша, адже Порошенко погодився і попросив Раду підтримати це рішення. 112.ua нагадує, що означає воєнний стан для життя кожного з нас.

Воєнний стан – одна з хвилюючих тем останніх років. При цьому багато хто з пересічних українців, які вимагають від президента ввести воєнний стан, не уявляють, що являє собою режим воєнного стану насправді. Основні параметри режиму визначає Закон “Про правовий режим воєнного стану”, ухвалений 6 червня 2000 р. ще за президентства Леоніда Кучми. Якщо перекласти з юридичної мови на людську, то воєнний стан – це:

– надзвичайна ситуація, викликана військовим вторгненням або загрозою такого нападу на Україну;

– наділення військових підрозділів державних органів особливими правами, насамперед у порушення чинного законодавства про приватну власність;

– обмеження прав цивільного населення та бізнесу, які зобов’язані на вимогу військового командування виходити на громадські роботи або надавати своє майно для потреб армії

Хто має право ввести військовий стан в країні?

Рішення ухвалює президент, підписуючи відповідний указ, потрібно затвердження Верховною Радою

Які терміни військового стану?

Закон вимагає вказати терміни воєнного стану

Хто керує державою під час військового стану в країні?

Створюється Ставка Верховного головнокомандувача, а її оперативне управління забезпечує секретар РНБО

Чи відбудуться вибори президента та парламенту під час дії воєнного стану?

Ні. Про вибори під час воєнного стану можна забути. Це стосується виборів президента, виборів до Верховної Ради, до Верховної Ради АР Крим, та до органів місцевого самоврядування.

Також забороняється проводити будь-які референдуми. Зміна Конституції України та Конституції АР Криму також заборонені.

Після припинення воєнного стану у Ради є 90 днів на те, щоб визначитися з новою датою виборів у випадку, якщо вони мали бути проведені у період, на який було введено воєнний стан.

Однак під час засідання РНБО її секретар Олександр Турчинов запропонував президенту ввести воєнний стан строком на 60 діб.

Як відомо, наступні вибори президента мають відбутись 31 березня 2019 року, тобто вже після орієнтовного закінчення дії воєнного стану.

Але є один нюанс — виборча кампанія починається за 90 днів, тобто 31 грудня. Введення воєнного стану означатиме відтермінування початку кампанії щонайменше на місяць. А це може стати реальною причиною для перенесення дати виборів президента.

Пересічному громадянину важливо знати, що Конституція України закріплює перелік прав і свобод, які забороняється обмежувати навіть у воєнний час. Йдеться про рівноправність усіх громадян перед законом, право на життя, право на гідність, право на житло. Хоча є й колізія: важко зрозуміти, яким чином право на свободу та особисту недоторканність (ст. 29 Конституції) пов’язується з наведеним вище.