Будівлі Кременчуцького краєзнавчого музею більше 100 років. Тут спочатку жила родина фабриканта Володарського, далі знаходились різні громадські організації. Потім будівлю віддали під багатоквартирний будинок. І лише наприкінці 60-років минулого сторіччя тут облаштували музей.

– Як у кожному порядному старому будинку тут є привид. Це наша захисниця. Привид доньки Володарського. Вона мешкає у залах музею і інколи відвідувачі її бачать, – прокоментувала директор краєзнавчого музею Алла Гайшинська.

Серед експонатів музею – меблі родини Володарських. Ці предмети поки що не є власністю музею. Їх надав для виставки кременчужанин, який придбав меблі у Франції на аукціоні. Їх походження засвідчує відповідний сертифікат.

 – Я впевнена, що вночі, коли закриваються вікна, опускаються жалюзі. Коли всі йдуть додому. Іларія ходить залами музею. Присідає у ці крісла. І згадує, як колись давно, більше 100 років тому, вона ходила цими кімнатами. І мріяла про найкраще своє майбутнє, – розповіла Алла Гайшинська.

Історія родини Володарських

Родина Володарських жила у будинку, де наразі розміщується наш краєзнавчий музей, ще до Жовтневої революції. Фабрикант Володарський володів тютюновою фабрикою. Родина жила дуже заможно. І дружина Володарського, залізна леді Улита, хотіла, аби донька вдало вийшла заміж, що також могло примножити капітал Володарських.

Для 18-річної Іларії знайшли вигідну партію – старого вдівця-мільйонера з Катеринослава. Проте батьки дівчини не знали, що Іларія вже має коханого, з яким таємно заручилася. Обранцем юної доньки фабриканта став Даміан, який служив в комендантському взводі Кременчука.

Коли батьки дізнались про кохання Іларії і Даміана, то дуже обурилися. Мати зачинила дівчину вдома, а всім казала, що донька захворіла. А Дамінану повідомили, нібито Іларія таки поїхала до Єкатеринослава з тим мільйонером.

Після такої звістки юнак застрелився. Його поховали на Крюківському цвинтарі. Іларія ненадовго пережила коханого. Вона марила від горя, кликала Даміана. І так і померла в кімнаті, де її зачинили, на третьому поверсі будинку.

За легендами, що розповідають історики, привид доньки Володарського бачили не лише відвідувачі музею. Він почав з’являтися набагато раніше. Привид Іларії має образ милої 18-річної дівчини. Він нікого не лякає. І не є передвісником біди. Навіть є такі гіпотези, що якщо дівчина побачить привид доньки Володарських, то невдовзі вийде заміж.

Про привид Даміана також є чутки. Про його появу розповідали солдати і офіцери, які несли вартову службу на території інтендантських складів, а також мешканці прилеглих будинків. “Білий вартовий”, як його називали в Крюкові, з’являвся зрідка і теж тільки з добром: перед підвищенням по службі, несподіваним відпусткою, приїздом матері або коханої.