Зимові купання поступово набувають популярності серед кременчужан. Позитивні моменти від таких екстремальних процедур – це додаткове тренування судин, зміцнення імунітету, покращення роботи нервової та ендокринної систем. Проте, якщо організм не підготувати заздалегідь, то занурення в ополонку може закінчитися трагічно. «Кременчуцькі новини» спеціально для наших читачів дізнавались всі нюанси моржування.

«Моржонутий наркоман»

Кременчужанка Олександра вперше спробувала пірнути у холодну зимову воду 12 років тому. І регулярно повторювала цей досвід під час Хрещенських купань.

– Вперше відчуття були дуже змішані і їх складно передати словами. Це одночасно і вогонь, і лід протягом 40 секунд, – коментує кременчужанка.

Активно саме до моржування Олександра перейшла 2 місяці тому. Плаває жінка систематично, 2-3 рази на тиждень. Зазначає, що родина називає її «моржонутим наркоманом». І рекомендує кожному спробувати зимові купання. Але, звісно, підходити до справи з розумом.

– Моржування розширює кордони вашої свідомості. Корисним це заняття буде у випадку, якщо моржувати правильно. Не варто пробувати купання взимку заради виграшу у суперечці чи яскравих фотографій – це дурість. Тут важливо правильно роздягатися, правильно розігріватися. Тому спочатку варто ознайомитись із всіма тонкощами процесу, – радить Олександра новачкам.

Організм треба підготувати

Як зазначає завідувач амбулаторії загальної практики сімейної медицини №6 Тетяна Іванчо, моржування – це оздоровлення за допомогою низьких температур. Проте не можна пірнати в ополонку, якщо до цього ніколи не практикував ніякого загартовування. Починати підготовку організму до моржування потрібно влітку: з контрастного душу та регулярних купань у водоймах. І продовжувати восени, коли температура води поступово знижується.

– Коли люди, що за рік жодного разу не загартовувались, купаються у Водохрещу – це неправильно. А ще часто такі купання супроводжуються алкоголем та тютюнопалінням. А цього робити взагалі не можна, тому що тоді ще більше звужуються судини і може навіть бути інфаркт, інсульт, – розповіла Тетяна Іванчо. – Якщо організм не підготовлений до купання у холодній воді, може виникнути спазм, що призведе до зупинки серця.

Якщо робити все поступово, то організм адаптується до нових умов і впливів низьких температур.

Як правильно моржувати

Не можна пірнати з головою. Голова дуже чутлива до переохолодження. Тут в нас і пазухи, де може виникнути запалення. І мозок також «не любить» пониження температур.

У холодній воді лікар рекомендує знаходитися не більше 40 секунд. Тобто, не робити запливів, а зануритися і швидко вийти на берег, де заздалегідь вже на вас чекає теплий, сухий одяг.

Візьміть з собою ковдру під ноги, щоб не стояти на промерзлому піску чи то ґрунті. В іншому випадку можна застудитися.

– Коли в нас замерзають ноги, ми одразу ж відчуваємо закладеність носа, першіння у горлі. Всі ці системи дуже пов’язані між собою. В організмі є неврологічний ланцюг, який викликає таку реакцію, – коментує Тетяна Іванчо.

Перед зануренням у воду треба провести легку розминку – у одязі. Потім, вже без одягу, розтерти тіло рушником. І коли заходите у воду, також не варто робити це різко, а трішки змочити тіло холодною водою, щоб організм адаптувався, а вже потім пірнати.

Протипоказання до моржування

Купання у холодній воді протипоказані:

  • Людям із загостренням хронічних захворювань (будь-яких);
  • Людям із порушенням серцевого ритму;
  • Людям, які нещодавно перенесли інсульт, інфаркт;
  • Людям із нирковою недостатністю;
  • Купання в холодній воді необхідно відмінити при ГРЗ, ОРВІ та інших хворобах, а також при підвищеній температурі тіла.