У Кременчука 14 міст-побратимів:

 • Алітус (Литовська Республіка),
 • Бидгощ (Польща),
 • Бітола (Північна Македонія),
 • Біла Церква,
 • Сідоарджо (Республіка Індонезія),
 • Бердянськ,
 • Борисов (Білорусь),
 • Веньчжоу (Китай),
 • Михалцове (Словаччина),
 • Провіденс (США),
 • Свищов (Болгарія),
 • Сніна (Словаччина),
 • Цзяюйгуань (Китай),
 • Рішон-ле-Ціон (Ізраїль)

Знайомимо вас з містами, які є побратимами не тільки на папері, а й на ділі. Цікавими фактами про розвиток братерських відносин з нами поділився заступник директора Інституту розвитку Кременчука з питань міжнародної співпраці Андрій Мельник.

Місто-побратим Бидгощ, Республіка Польща

Бидгощ – найперше місто, що стало побратимом Кременчука у кінці 80-х років. Сучасне місто знаходиться на півночі Польщі, на річці Брді. Бидгощ — найбільше місто та адміністративний центр Куявсько-Поморського воєводства. У Бидгощі добре розвинута медицина, там є найбільший в Польщі онкологічний центр. Своїм досвідом поляки поділились із кременчуцькими медиками. Наші лікарі  неодноразово проходили там практику на базах онкологічного центру та міського шпиталю. Також кременчужани переймали досвід функціювання польського хоспісу DOM SUE RAJDER.  До того ж, поляки подарували  кременчужанам медичне обладнання для паліативної медицини. Це спеціалізовані ліжка для хворих та інші меблі.

У  Бидгощі в університеті економіки навчаються і наші студенти з Кременчука. Молодим людям там комфортно, адже поляки дружні до українців.

– Коли у 2014 році була проблема з банківською системою і наші студенти кілька днів не могли зняти гроші з картки, то керівництво навчального закладу виділили гроші для кременчуцької молоді, – розповідає заступник директора Інституту розвитку Кременчука з питань міжнародної співпраці Андрій Мельник.

У 2019 році віце-мер Бидгоща Пан Міхал Штибель  відвідував Кременчук. Йому передали малюнки переможців конкурсу «Українські діти малюють Бидгощ». Тепер стіни мерії польського Бидгоща прикрашають малюнки юних кременчужан.

Місто-побратим Алітус, Литовська Республіка

Алітус – місто на півдні Литви, адміністративний центр Алітуського повіту і Алітуського району; шосте в Литві за кількістю жителів.

Алітус також активне місто-побратим Кременчука. Є співпраця між Кременчуцьким національним університетом з Алітуською колегією. Литовці взаємодіють із кременчуцькими підприємцями. До пандемії була серія поїздок до Литви. Остання поїздка відбулася у 2019 році. 16 дітей і дорослих з Кременчука та Дніпра відвідали Литовську Республіку. Українці познайомились з Вільнюсом, Алітусом і Тракаєм, Вільнюським університетом прикладних наук VIKO, Алітуським колегіумом, музеями, національною культурою, кухнею і традиціями Литви.  Після карантинних обмежень планують організувати поїздку-стажування до Литви кременчуцьких педагогів та вчених.

Міжнародна фотовиставка Алітус – «Такий самий, але інший…»

21 вересня 2020 року в литовському місті-побратимі відкрилась міжнародна виставка світлин професійних фотохудожників та фотографів–аматорів Кременчука. Виставка була присвячена Дню визволення нашого міста від фашистських загарбників.

Добірка з 52 світлин під назвою «Кременчук: парки, сквери і околиці». Виставку відкрив мер Алітуса пан Неріус Цесюліс. З відповідним взаємним візитом, з Алітуса до Кременчука прибула виставка «Такий самий, але інший…».  Це 19 фоторепродукцій на полотні 14-ти авторів, які хотіли показати кременчужанам невибагливу, але душевну красу свого міста, затишок парків, комфорт життя у нестоличному місті.

Крім того, нещодавно проводилась українсько-литовська бізнес-зустріч в онлайн-форматі з використанням програми ZOOM. Це була чудова нагода співпрацювати з литовськими бізнесменами, привести до європейських стандартів своє виробництво та налагодити шляхи виходу із своєю продукцією на ринки країн ЄС.

Місто-побратим з Північної Македонії – Бітола

Місто Бітола знаходиться в південно-західній частині Північної Македонії, поблизу кордону з Грецією. Адміністративний центр однойменної громади. Релігійний, духовний, культурний і освітній центр Північної Македонії. До Бітоли їздили кременчуцькі делегації. Політичної співпраці між цим містом не має, але є взаємодія та підтримка на рівні бізнесу.

Рішон-Ле-Ціон, Ізраїль

Залман Давид Левонтін, Єгуда Лейб Ханкін, Реувен Юділевіч … Ці імена мало хто пам’ятає в Кременчуці, але вони вихідці з нашого міста. Їх дуже добре знають в Ізраїлі, оскільки ця трійця заснувала перше в Ерец Ісраель сучасне єврейське поселення. Воно так і називається – Рішон ле Ціон, тобто «перший в Сіоні».  Назва для першого «сіоністського» міста вибрав двадцятип’ятирічний службовець Кременчуцького комерційного банку Залман Левонтін. Із Рішон ле Ціон Кременчук побратався у 2019 році. Після карантинних обмежень ізраїльтяни планують запросити до себе кременчуцьких лікарів на стажування та провести низку культурних заходів.

Цзяюйгуань, Китай

Містечко Цзяюйгуань розташований у північно-західному Китаї в провінції Ганьсу. Цзяюйгуань перекладається як «застава Цзяюй», він названий на честь самої західної застави Великої Китайської стіни — однією з головних місцевих визначних пам’яток. Побратимські відносини із цим містом ініціювали викладачі Кременчуцького національного університету ім. М. Остроградського.  Це наукова співпраця педагогів. Наші викладачі їздили до Китаю переймати досвід. Китайці також приїжджали до нас. Гості знайомились з науково-технічною базою університету. Вони відвідали наукові лабораторії Інституту електромеханіки, енергозбереження і систем управління, кафедри інформаційно-управляючих систем, кафедри транспортних технологій, кафедри процесів і обладнання механічної та фізико-технічної обробки, а також факультет управління. Іноземні гості були задоволені побаченим та висловили щирі сподівання на розвиток практики обміну студентами між Ланьчжоуським університетом шляхів сполучення та КрНУ.

Сніна (Словаччина)

Сніна – місто в Словаччині, Снинському окрузі Пряшівського краю. Розташоване в східній частині Словаччини, у долині р. Ціроха на північному узбіччі Вигорлату. Кременчужани перейняли у словаків досвід проведення міжнародної виставки-ярмарки «Чумацький шлях».

З українськими містами Кременчук також співпрацює. Адже розвивати партнерські відносити в середині країни надзвичайно важливо. Побратимські взаємозв’язки між Білою Церквою та Бердянськом створюють платформу для обміну досвідом внутрішньо-міських питань та проблем (організація роботи комунальних служб, розвиток благоустрою міст та ін.)

Основними елементами успішного співробітництва з містами-побратимами є: 

 1. Створення спільної, двосторонньої, довгострокової програми конкретних заходів з зазначенням відповідальних за їх виконання.
 2. Забезпечення підтримки і активного сприяння з боку міських органів влади поряд із залученням до програм співробітництва підприємств, установ та організацій не залежно від форми власності, а також окремих зацікавлених осіб.
 3. Залучення місцевих засобів масової інформації (друковані видання, радіо) для висвітлення питань такої співпраці та зростання інтересу та зацікавленості до програм міст-побратимів.
 4. Здійснення наступних обмінів і проектів:
 • економічні (бізнес-зустрічі, круглі столи);
 • обміни між органами влади;
 • міжетнічні програми (фестивалі, фільми, лекції, вивчення культур, традицій, звичаїв);
 • освітні обміни та проекти (обміни учнями шкіл, студентами вищих навчальних закладів, навчання вчителів).

У Кременчуці часто проводять офіційні зустрічі з іноземними делегаціями

Міський голова Кременчука Віталій Малецький регулярно проводить зустрічі із делегаціями міст-побратимів. Під час офіційних заходів керівник міста презентує наддніпрянське місто, підкреслює його промисловий та індустріальний потенціал. Під час офіційних зустрічей налагоджуються дружні та партнерські взаємозв’язки.  Коли іноземці приїжджають до Кременчука кременчужани показують гостям  важливі історичні та красиві куточки міста: парки, сквери, гонг Миру. Гості відвідують промислові підприємства, навчальні заклади, культурні заходи. Також кременчужани разом з іноземцями висаджують дерева у парках та скверах – як символ миру та довготривалих братських зав’язків. На честь міст-побратимів у Кременчуці планують назвати алеї Придніпровського парку. У майбутньому на кожній алеї встановлять таблички із назвами, історією, фотографіями, висадять кущі та дерева, що символізують міста-побратими.

Марина Корнійчук спеціально для газети “Кременчуцькі новини”.