26 квітня розпочинається Страсний тиждень. Перший його день називають Великим понеділком, він присвячений пам’яті Ісуса Христа. 

У Великий понеділок Страсного тижня християни згадують євангельську розповідь про те, як Ісус прокляв дерево смоковниці (інжиру), вкрите зеленим листям, але зовсім безплідне, яке тієї ж миті засохло на очах у Його супутників. Ця подія стала символом прокляття душі, що не приносить духовних плодів – віри, молитви, щирого покаяння і благих справ.

У слов’янській традиції протягом усього тижня йшла підготовка до головного свята: мили столи, лавки, лави, вікна, двері. Білили піч, а то і стіни. Вимивали підлогу, витрушували килими, перемивали посуд.

У православних храмах справляються особливі літургійні служби. Відбувається також молебень на початок чину мироваріння.

Великий понеділок – перший день пам’яті про останні дні Ісуса в земному житті. В цей день слід уникати розважальних заходів. Крім того, необхідно уникати сварок, лихослів’я та гріховних помислів.

З Великого понеділка піст підсилюється – тобто як і раніше під забороною м’ясо, молочні продукти, риба. Але, крім того, благочестиві віряни намагаються дотримуватися принципу сухоїдіння (без вареної їжі) і обмежують себе в рослинній олії.