У народному календарі 18 січня називають Водохресний святвечір, Голодний вечір або Голодна кутя. У цей період припинялися веселощі і рясні застілля. 

Водохресний святвечір – це вечір-приготування напередодні великого церковного свята Водохреща. У цей час проводять обряди, пов’язані з освяченням води.

Що означає Водохресний Святвечір

У цей день християни готуються до великого двунадесятого свята Хрещення Господнього. Назва «Святвечір» походить від традиції в цей вечір пригощатися сочивом (або кутею). 

18 січня вважається пісним днем, до вечора заведено пити тільки воду.

Повернувшись з ранкової літургії у храмі, приймаються за прибирання житла і приготування страв для вечері — обов’язково варять узвар із сушених фруктів, ліплять вареники з грибами, запікають картоплю і подають все з квашеною капустою.

Коли всі домочадці повертаються з храму після вечірньої служби, глава сім’ї окроплює кімнати в будинку святою водою, потім дає випити всім потроху і лише після цього починається трапеза.

Ворожіння на Водохреща

Хрещення – остання ніч для проведення святочних ворожінь:

 1. Дівчата виходили гадати за ворота на першого зустрічного: зустріти молодого хлопця – до заміжжя, старого – до неприємностей.
 2. Поширеними були ворожіння на Водохреща на судженого. Щоб дізнатися в якій стороні живе майбутній чоловік, дівчина знімала чобіт або черевик і кидала взуття через паркан або перешкоду. Дивилася, в який бік носок покаже, звідти судженого і чекай.
 3. Щоб дізнатися, кому судилося в цьому році вийти заміж дівчата збиралися в будинку. Незаміжні сідали в коло посередині кімнати. Заміжня жінка знімала з пальця обручку, прив’язувала до неї вовняну нитку і починала повільно обходити присутніх. Підходячи до кожної дівчини, називаючи її ім’я. Якщо кільце після цього починало сильно крутитися, то в цьому році дівчина вийде заміж.
 4. Дівчата перед сном розчісували волосся чистим гребенем, обв’язаним стрічкою. Потім його клали під подушку зі словами: «Хто прийде мене причесати?». Уві сні мав суджений з’явитися.

Народні прикмети на 18 січня:

 • на Водохресний вечір йде сніг – чекайте хорошого врожаю зернових культур.
 • дме сильний південний вітер – літо буде дощовим.
 • вночі зірок не видно, і небо тьмяне – грибів восени буде дуже мало.
 • зірки на небі яскраві – ягнята будуть добре плодитися.
 • випав сніг у Водохресний Святвечір – рік буде врожайним.
 • на деревах багато снігу, буде багатий урожай плодів і меду.
 • вранці йде сніг – буде багато гречки і хліба.
 • чути голосний гавкіт собак – весь рік полювання та риболовля будуть вдалими.

Що можна робити 18 січня:

 1. Вірять, що сніг, зібраний у Водохресний вечір, здатний зцілювати хвороби.
 2. Щоб зробити шкіру красивою і ніжною, вмийтеся Водохресним снігом.
 3. У Водохресний Святвечір викупайтеся в лазні і будете здорові і красиві.
 4. Якщо дівчина вмиється талою водою в Водохресний вечір, то буде привертати увагу чоловіків.
 5. Господар будинку перед Святою вечерею повинен на дверях намазати крейдою хрести. Таким чином ви вбережете будинок від нечистої сили.

Іменини

18 січня День ангела імені відзначають: Аполлінарія, Григорій, Євгенія, Йосип, Лук’ян, Матвій, Поліна, Роман, Семен, Сергій, Тетяна.